Vegan / Vejetaryen Beslenme

Vegan/Vejetaryen beslenme son yıllarda oldukça fazla duyulan ve karşımıza çıkan bir beslenme türüdür. Vegan beslenme et, kümes hayvanları, balık, yumurta, peynir, süt ürünleri gibi hiçbir hayvansal gıdadan kullanmazken, vejetaryenler hayvan etini yemezken hayvansal gıdaları yemektedir. Ancak vejetaryen beslenme tarzı farklı modelleri ile de karşımıza çıkmaktadır. Bazı modeller içerisinde yumurta hassasiyeti, süt hassasiyeti ya da balık hassasiyeti gibi çeşitli değişiklikler olabilmektedir.

Vegan ve Vejetaryen Beslenme Nedir ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vejetaryen beslenme tarzını benimseyen kişiler, hayatlarında bazı ürünleri kullanmayan bir çeşit diyet yöntemi uygulamaktadır. Hayvan ürünleri ya da hayvan eti gibi çeşitli besinler yerine tahıllar, sebzeler, meyveler, bitkisel kaynaklar ve benzer ürünleri tüketmektedirler. Bu noktada vejetaryenler hassasiyet gösterdikleri ve diyetlerine ekledikleri ürünler ile birbirinden ayrılmaktadır. Yapılan bu sınıflandırmalarda lakto-ovo vejetaryen, semi vejetaryen, lanto vejetaryen ve katı vejetaryen diyet modellerini bulmak mümkündür.

Lakto-ovo-vejetaryen modelini benimseyen kişiler; balık, kümes hayvanları yemeseler de yumurta ya da süt ürünlerini tüketmektedir. Semi vejetaryen modelini benimseyen kişiler ise balık, et ve kümes hayvanlarını belirli aralıklarla tüketirler. Lakto vejetaryenler uyguladıkları diyette sadece süte yer verirler. Son olarak katı vejetaryenler ise hayvan ürünleri bulunan hiçbir şeyi yemezler, Vegan beslenme modeli ile oldukça yakın bir modeldir.

Vegan / Vejetaryen Beslenme

Vegan/ Vejetaryen Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Vegan/vejetaryen beslenme günümüzde pek çok insanın sağlıklı bir yaşam için tercih ettiği beslenme türlerinden bir tanesidir. Ancak Vegan ve vejetaryen beslenme türü sağlıklı bir yaşamdan ziyade bir yaşan tarzını ifade etmektedir. Hayvansal gıda ve ürünleri kullanmak istemeyen kişilerin tercih ettiği beslenme türü olan Vegan/vejetaryen beslenme, pek çok kişi için merak konusu olmaktadır. Bu yaşam tarzını benimsemek isteyen kişiler, bilgi almak için bir beslenme uzmanında yardım almalıdır.

Vegan/ Vejetaryen Beslenmenin Sağlık Üzerindeki Etkisi

Vegan/vejetaryen beslenme tarzını benimseyen ya da benimsemeyi düşünen kişiler, sağlık açısından getirdiklerini ve götürdüklerini de dikkate almalıdır. Vegan/vejetaryen beslenme sıkı planlamış bir beslenme programı ile desteklenmektedir. Ancak bu sıkı ve disiplinli beslenme tarzı vücudun ihtiyacı olan ürünleri tam olarak alması için dikkatli planlanmalıdır. Protein değerinin yüksek olduğu hayvansal gıdalar yerine tüketilecek ürünler dikkatli bir şekilde seçilmeli, kullanılan protein oranına dikkat edilmelidir. Buda ancak uzman bir beslenme planı oluşturularak ortaya çıkabilecek bir şeydir. Bu nedenle Vegan/vejetaryen beslenme yapmadan önce bir uzman ile görüşmenizde fayda vardır.

Vegan/Vejetaryen Beslenmede Uzman Yardımı

Vegan/vejetaryen beslenmek isteyen kişiler, çalışacağı beslenme uzmanı ya da diyetisyeni seçerek, vücudu ve sağlığı için en uygun beslenme planlarını uygulayarak, yaşam tarzını değiştirebilir. Bu durumda beslenme programlarında hem vücut değerleri hem de seçilen Vegan/vejetaryen beslenme modeli önemli rol oynamaktadır. Sizde detaylı bilgi almak ve Vegan/vejetaryen beslenme planları oluşturmak amacıyla Diyetisyen Duygu Çetin Yeni ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geç
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Uzm. Dyt. Duygu Yeni Çetin
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?