Sporcu Beslenmesi

Beslenme, yaşam kalitesini ve enerjiyi doğrudan etkileyen, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Beslenme, doğru ve düzenli yapılmadığında, birçok rahatsızlığa yol açabilir, vücudunuzda istenmeyen kilolara neden olabilmektedir. Bu nedenle, bir uzman eşliğinde doğru bir beslenme yapmak oldukça önemlidir. Her vücut, yaş ve yaşam tipine göre beslenme türü belirlemek önemlidir. Bu beslenme türlerinden bir tanesi spor yapmayı sevenler için oluşturulan sporcu beslenmesi türüdür.

Sporcu Beslenmesi Nedir?

Sporcu beslenmesi, yapılan spor dalına ya da yapılan sporun ağırlığına göre değişiklik gösteren, harcanan enerji ve hedeflenen vücut ya da skorlar için hazırlanmakta olan beslenme programıdır. Beslenme programları sporcuların antrenman düzeni, yaptığı spor ve vücut yapılarına ya da kilolarına göre düzenlenmelidir. Yapılan sporlar, sağlık açısından yararlı olsa da beslenmeye dikkat edilmemesi durumunda, yarardan çok zarar getirmektedir. İster hayalinizdeki bedene ulaşmak isteyin isterseniz de atletik performansınızı arttırmak kişiye özel hazırlan bir sporcu beslenme düzeni ile artık hayallerinize ulaşmak çok daha kolay.

Sporcu Beslenmesi

Sporcu Beslenmesinin Yararları

Sporcu beslenmesi, sporcuların yaptığı spor ya da antrenman sıklığı ve ağırlığı fark etmeksizin, sağlığını korumasına yardımcı olmaktadır. Bir kişi yaptığı sporu, alanında uzman biri ile hazırlanmış sporcu beslenmesi ile yaptığı takdirde aldığı sonuçlar ve dayanıklılığında gözle görülür bir farklılık hissedecektir. Hem yaptığı sporda en üst düzeyde fayda sağlamak isteyen hem de sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyen herkes sporcu beslenme tarzı ile hayallerine kavuşabilir. Aynı zamanda sporcu beslenmesi, spor yapan kişilerin performanslarının artmasını ve ortaya çıkabilecek spor sakatlanmalarının önlenmesini de sağlamaktadır.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı ve Nasıl Planlanmalıdır?

Sporcu beslenmesi, spor yapan kişileri etkileyen farklı faktörlerin de dikkate alınarak uzman bir diyetisyen tarafından düzenlendiği beslenme tarzlarına denmektedir. Spor yapan kişiler, yaptıkları sporlarda daha çok performans sağlamak amacıyla sporcu beslenmesinden yararlanabilir. Bu nedenle de yapılan sporcu beslenmeleri, pek çok noktanın dikkat edilmesi ile oluşmalıdır. Sporcuların yaptığı spor dalından, antrenman yoğunluğuna kadar pek çok noktanın yanı sıra ihtiyaç duyulan vitamin, mineral oranın da hesaplanmaktadır. Bu sayede spor yapan kişiler hem vücut sağlığını korur hem de verdiği performansın artmasını sağlar.

Sporcu Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sporcu beslenmesi pek çok açıdan dikkat edilmesi gereken özel bir beslenme türüdür. Dolayısıyla spor yapan ya da yapmayı düşünen kişilerin yapacağı beslenmeyi, vücudu, yaptığı spor ya da harcadığı zamana göre belirlenen özel beslenme planları dahilinde yapması gerekmektedir. Bu durumda, verilen hizmetin kaliteli ve size uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle baştan savma yapılan bir plan, vücudunuza ve performansınıza zarar verebilir. Bu nedenle sizde sporcu beslenmesi planlarınızı doğru ve kaliteli bir şekilde planlamak için Diyetisyen Duygu Çetin Yeni ile iletişime geçebilirsiniz. Size ve yaptığınız spora özel hazırlanmış planları ile farkı hissedebilirsiniz.

İletişime Geç
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Uzm. Dyt. Duygu Yeni Çetin
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?