Kanser Hastalıklarında Beslenme

Kanser Hastalıklarında Beslenme Nedir?

Kanser, bütün yaşama şekillerini değiştiren önemli bir hastalıktır. Bu hastalık beslenme şekli üzerinde de önemli etkilere sebep olur. Kanser tedavisi sırasındaki ve tedavinin sonrasındaki beslenmeye kanser hastalıklarında beslenme denir. Kanser hastalıklarında beslenme, sağlıklı beslenme düzeninin kalıcı bir şekilde oturtulması için oldukça önemlidir.

Kanser, birçok çeşidi olan ve kişiden kişiye etkisi değişen bir hastalıktır. Bu hastalıktaki uygulanacak tedavi yöntemleri de kişiye özeldir. Zaman zaman tedavinin beslenme düzenine de olumsuz etkileri olur. Kanser tedavisinde beslenme, tedavinin seyri ve hastanın direnci açısından oldukça önemlidir. Ancak bu konuda sadece uzmanların tavsiyelerine dikkat edilmelidir.

Kanser Hastalıklarında Doğru Beslenmenin Önemi

Kanser tedavisinde doğru ve yeterli beslenmek, tedavinin seyrini de değiştirir. Bu süreçte doğru beslenmenizin yararları aşağıdaki gibidir:

  • Güçlü ve dinç hissetmenize yardımcı olur.
  • Vücudunuzda depoladığınız besin değerlerini korumanıza katkı sağlar.
  • Tedavinin yan etkisi olarak oluşabilecek komplikasyonlara karşı direnç sağlar.
  • Enfeksiyon riskini düşürür.
  • Tedavi boyunca iyi hissetmenize ve hastalığın iyi seyrine yardımcı olur.

Kanser Hastalıklarında Beslenme

Kanser hastalıklarında beslenme bilgilendirmesi, ilk olarak onkolog hekim tarafından yapılır. Daha sonra ise hastalar beslenme uzmanlarına danışır. Bu süreçte beslenme şeklinin doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Bunun yanında, tedavi bitiminden sonraki beslenme düzeninin süreklilik sağlaması, ömür boyu sağlıklı kalmak açısından son derece değerlidir.

Kanser Tedavisi Boyunca Beslenme

Kanser tedavisi boyunca hastaların beslenme uzmanlarıyla beraber süreç yürütmesi oldukça önemlidir. Kanser tedavisi gören danışanlarımızla bu süreci en iyi şekilde geçirmek için beslenme programları oluşturuyoruz. Bu programlar; hastanın yaşına, tedavinin şekline, metabolizmasına göre değişiklik gösteriyor. Diğer diyet programlarında olduğu gibi kanser hastalıklarında beslenme programlarında da kişiye özel listeler hazırlıyoruz. Ancak bu listelerde diğer programlardan farklı olarak tedavinin şekli ve yan etkilerini de göz önüne alıyoruz.

Kanser tedavisi yöntemlerinden özellikle kemoterapi, danışanlarda iştahla ilgili bir takım sorunlara sebep olabiliyor. Bu sorunu aşmak için belirlediğimiz tarif ve yemek önerileri de beslenme programımızın içerisinde yer alıyor.

Kanser Tedavisi Sonrasında Beslenme

Kanser tedavisi görmüş kişilerde genellikle ilk 5 yıl oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde sağlıklı ve doğru bir şekilde beslenmek gerekir. Bu nedenle kanser tedavisi sonrasındaki beslenme süreçlerinde de danışanlara destek oluyoruz.

Kanser hastalıklarında beslenme, genellikle tedavi sonrasında kullanılan ilaçlarla ilişkilidir. Beslenme programı oluştururken danışanlarımızın koruyucu olarak kullandıkları hap, iğne gibi ilaçların etkilerini dikkate alıyoruz. Bu süreçte danışanın yaşı, cinsiyeti, geçirdiği kanser hastalığının türü ve gördüğü tedaviler oldukça önemlidir. Kanser tedavisi sonrası beslenmede en önemli faktör kalıcı alışkanlıkların kazandırılmasıdır. Ayrıca tedavi süresinde hızlı kilo almış veya hızlı kilo vermiş danışanlara; kilo kontrolü ile ilgili beslenme programları yazıyoruz.

Kanser hastalıklarında beslenmeyle ilgili hizmet almak için Diyetisyen Duygu Çetin Yeni ile iletişime geçiniz.

İletişime Geç
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Uzm. Dyt. Duygu Yeni Çetin
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?