Kalp Hastalıklarında Beslenme

Kalp Hastalıkları ile Beslenmenin İlişkisi

Kalp hastalıkları, kalpte ve kalbe bağlı damarlarda meydana gelen olumsuz durumları tanımlar. Bu hastalıklar içerisinde kalp krizi, felç, hipertansiyon gibi hastalıklar bulunur. Kalp hastalıklarının önemli şikayetleri ise göğüste meydana gelen ağrılar, tansiyonun çıkması, halsizliktir. Kalbin çalışma sistemi olumsuz etkilenirse, ölüme kadar sebep olabilecek hastalıklar ortaya çıkabilir.

Kalbin çalışma sistemini olumsuz etkileyen bazı durumlar vardır. Bunlar temel olarak genetik faktörler, hareketsizlik, sigara kullanımı ve beslenme alışkanlıklarıdır. Kolestrol ve trigliserit adındaki kalp yağlarının yüksek olması, kalp hastalıklarına bağlı ölümleri etkiler. Bu nedenle kalp hastalıklarında beslenme oldukça önemlidir.

Kalp Hastalıklarında Beslenmenin Önemi

Kalp hastalıklarının risk faktörlerinden biri yüksek kolestroldür. Bu kolestrol değerleri LDL hipoprotein ve HDL hipoprotein olarak ikiye ayrılır. Bunlardan LDL kötü kolestrololarak bilinir ve yükseldiğinde kalp damarlarının duvarında birikme yapar.

Hayvansal yağ oranlarının yüksek olduğu besinlerle beslenmek, LDL değerini artırır. Yüksek LDL ise, kan basıncını artırdığı için yüksek tansiyona da sebep olur. Damarların yaşlanması ve sertleşmesi sürekli yüksek tansiyona sahip kişilerde meydana gelir. Obezite hastalarının çoğunluğunda kalp krizi riskinin yüksek olması bu nedenledir.

Kalp Hastalıklarında BeslenmeKalp sağlığını korumak ve hastalıklardan korunmak için doğru beslenmek oldukça önemlidir. Bu amaçla doğru beslenme programlarının yapılması gerekir. Bunun yanında, kalp sorunu olan kişilerde de tedavi süresince doğru beslenme süreci başlatılabilir. Böylece tedavi daha etkili hale gelir ve tedavi süresi kısalır.

Kalp Hastalıklarının Tedavisi Boyunca Beslenme

Kişilerin kolestrol değerlerini, kan tahlilleri ortaya çıkarır. Kalp hastalıklarına sahip hastalarda genellikle LDL değeri yüksektir. Ayrıca vücut kitle endeksi ve bel bölgesinin çevresi de bu hastalıklarla ilgili ipucu içerir.

Kalp hastalıklarında beslenme programlarında, danışanlarla kötü kolestrolü düşürmek adına listeler hazırlarız. Bu programlar meyve ve sebzenin ağırlıklı olduğu bitkisel beslenme programlarıdır. Kolestrolü yükselten kızartma, yağlı hamur işi, et ve et ürünleri, tereyağı, yağlı peynir, kaymak, krema gibi besin maddeler; bu beslenme programlarında sınırlı sayıda yer alır.

Kalp hastalıklarına sahip danışanların, kullandıkları ilaçlar da son derece önemlidir. Beslenme programlarını, bu ilaçların etkilerini göz önüne alınarak hazırlarız. Ayrıca kalp hastalıklarına sahip kişilerden düzenli kan tahlilleri isteyerek programın gidişatını gözlemleriz.

Kalp Sağlığını Korumak İçin Beslenme

Kalp hastalıklarında beslenme programlarının amacı, tedavisi bitmiş hastaların ömür boyu sürecek doğru beslenme şeklini oturtmalarıdır. Bu amaçla hazırladığımız beslenme listeleri, kolestrol değerlerinin sabit kalmasını sağlar. Ayrıca süreklilik sağlayacak farkındalıklar kazandırır.

Kalp sağlığını korumak, hastalıklardan korunmanın en etkili yoludur. Bunun için sigaranın bırakılması, hareketli ve sağlıklı bir yaşam şeklinin seçilmesi son derece önemlidir. Bu sağlıklı yaşam şeklinde ise doğru beslenmenin rolü oldukça büyüktür.

Kalp hastalıklarında beslenme danışmanlığı için Diyetisyen Duygu Çetin Yeni ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geç
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Uzm. Dyt. Duygu Yeni Çetin
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?