Gebelik Döneminde Beslenme

Gebelik döneminde beslenme şekli ve beslenme rutini hem bebeğin sağlığı hem de annenin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle yetersiz ya da dengesiz beslenen hamileliklerde bebeğin sağlığının etkilendiği, annenin halsiz ya da güçsüz düştüğü ve annenin de sağlığının kötü etkilendiği görülmektedir. Bu durumlarda anne ve bebeklerin daha sağlıklı bir gelişim göstermesi ve hastalıklardan korunması için düzenli ve sağlıklı bir beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Ancak bu sağlıklı beslenme rutini uzman biri tarafından anne ve bebeğin ihtiyaçlarını anlayarak ve bilerek yapılmalıdır.

Hamilelikle Kilo Alımı ve Beslenme

Hamilelik sırasında alınan kilolar birçok kadın için sorun haline gelmektedir. Bu durumda hamilelik sırasında fazla kilo almak istemeyen kadınlar diyet yapmaktadır. Ancak gebelik sırasında diyet yapmak hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından tehlikelidir. Gebelik yaşayan kadınlar, hamilelik sırasında oluşan değerleri ve vücut tipine göre bakılarak bir uzman tarafından hazırlanan beslenme programı ile hem kilo kontrolünü yapabilir, hem de çocuğunun sağlığını riske atmaz. Gebelik döneminde beslenme annenin var olan kronik hastalıklarını da dikkate alarak, annenin gebelik sırasında olan ve sonrasında oluşabilecek hastalıklarını en aza indirgemek planlanmaktadır.

Gebelik Döneminde Beslenme

Gebelik Döneminde Beslenme ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Gebelik döneminde beslenme, anne adayının protein, karbonhidrat ve vitamin dengelerini doğru ve olduğu gibi düzenlenmesine yardımcı olması açısından önemlidir. Bu nedenle, gebelik sırasında yapılan hareketler ve işler kadar yenilen yemekler ve alınan gıdalar da rakip edilmesi gerekmektedir. Anne adayları, kalsiyum ihtiyacını, protein ihtiyacını ve vücutta yararlı olacak vitaminlerin ihtiyacını aldığı yiyeceklerden çıkarmaktadır. Bu durumda, yenilen yemek ile alınan besin değerleri dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. Tam bu noktada alanında uzman bir diyetiysen eşliğinde hazırlanan gebelik döneminde beslenme programı ile hem rahat hem de sorunsuz bir gebelik geçirebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Beslenme ve Gıda Miktarları

Hamilelik sırasında alınan gıda miktarları, anne adaylarının ve bebeklerin daha sağlıklı bir gelişim geçirmelerinde önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin fazla tüketildiğinde zararlı olabilecek bir yiyeceğin kararında ve az tüketilmesi bebeğin sağlığını korumak ve anneyi olası büyük sorunlardan uzaklaştırmak açısından dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Ancak bu durumları bilemeyen aileler, iyi bir beslenme düzeni olduğunu düşünerek bu hatayı yapabilmektedir. Bu nedenle uzman bir diyetisyen eşliğinde, vücut değerlerinize göre ayarlanmış gebelik döneminde beslenme programı ile ihtiyacınız olan miktarı ve ürünü öğrenebilir ve daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Beslenme İçin Uzman Biri İle Çalışmak

Gebelik döneminde beslenme yapmak için uzman bir diyetisyen ile çalışarak ihtiyacınız olan miktarları ya da ihtiyacınız olan ürünleri doğru ve kararında yiyebilirsiniz. Sizde gebelik döneminde size uygun ve sağlıklı olacak bir beslenme programına sahip olmak istiyorsanız, Diyetisyen Duygu Çetin Yeni ile iletişime geçerek, bebeğinizi ve kendinizi olası sağlık sorunlarından koruyabilirsiniz.

 

İletişime Geç
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Uzm. Dyt. Duygu Yeni Çetin
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?