Emzirme Döneminde Beslenme

Beslenme alışkanlıkları hamilelik ve emzirme döneminde daha da fazla önem kazanmaktadır.  Emzirme döneminde beslenme ise gebelik döneminde olan beslenmeden farklı bir düzende olmalıdır. Hem hamilelik kilolarından kurtulmak isteyen hem de bebeğinin sağlığını riske atmak istemeyen anneler, emzirme döneminde beslenme programlarına dikkat ederek hem sağlıklı kilo kaybı yaşayabilir hem de çocuğunun sağlığını koruyabilir. Emzirme döneminde inanılanın aksine yüksek kalorili gıdalar yemekten ziyade, belirli aralıklarda besin değeri yüksek ürünler kullanılmalıdır.

Emzirme Döneminde Kilo Verme Sorunu

Emzirme döneminde beslenme hem bebeğin sağlıklı gelişimini sağlamak hem de hamilelik sırasında alınan kiloları vererek vücudu ideal kilosuna getirmek açısından önemlidir. Ancak dikkatli bir beslenme planı hazırlanmaması halinde emzirme döneminde kilo vermek hem kendiniz hem de bebeğiniz için sağlık sorunlarına da yol açmaktadır. Emzirme sırasında vücut ihtiyacınızın 500 kalori fazlası hem bebeğinizin gerekli besin ve değerlerini alması hem de sizin vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri alması açısından yeterlidir. Ancak bu oranları belirlemek sizi ve bebeğinizi etkilediği için dikkat ile hazırlanması gereken bir beslenme planıdır. Dolayısıyla emzirme döneminde beslenme planları bir uzman diyetisyen tarafından vücut değerleriniz dikkate alınarak yapılıdır.

Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme Döneminde Sıvı İhtiyacı

Emzirme döneminde alınan besinlerden en önemlisi sudur. Emziren anne, süt verimini ve sütün devamlılığını sağlamak için su içmeye özen göstermelidir. Özellikle susamış hissedeceğiniz zamanların artacağı bu dönem içerisinde su ağırlıklı bir beslenme planı oluşturmak önemlidir. Su miktarı vücudunuzun kilo kaybına da yardımcı olarak sağlıklı bir kilo verme süreci geçirmenizi sağlayacaktır. Su miktarının yanı sıra gün içerisinde bitki çayları, ayran ya da komposto gibi hem sağlıklı hem de vücudunuzun dengelenmesinde yardımcı olan ürünler kullanarak su içme miktarınızı arttırabilirsiniz.

Emziren Anneler Nelerden Kaçınmalıdır?

Emzirme döneminde beslenme dikkat edilmesi gereken, özenle hazırlanması gereken bir çeşit planlamadır. Emziren annelerin alması gereken besin değerlerinin yanı sıra kaçınması gereken gıdalarda vardır. Emzirme sırasında size olduğu kadar, bebeğinize de zarar verebilecek bir gıdadan kaçınmalısınız. Eğer bebeğinizin herhangi bir gıdaya hassasiyeti varsa, bebeğiniz sütünüzden sonra huzursuz hissediyorsa, tükettiğiniz gıdalardan kaçınmanız gerekmektedir. Bu noktada size ve bebeğinize uygun bir emzirme döneminde beslenme planı ile hem bebeğiniz hem de kendiniz için rahat bir dönem geçirebilirsiniz.

Emzirme Döneminde Beslenme İçin Uzman Yardımı

Emzirme döneminde beslenme pek çok kadın için dikkatli davranması ve uzman yardım alarak planlaması gereken bir dönemdir. Bu dönem içerisinde, yenilen yemeklerin kalorilerinden organik olup olmadığına kadar pek çok önemli detay ince düşünülmelidir. Özellikle kilo vermek isteyen kadınların bir diyetisyen eşliğinde emzirme döneminde beslenme düzenini oluşturması gerekmektedir. Böylelikle hem bebeğiniz hem de siz güvenli bir emzirme dönemi geçirebilirsiniz. Sizde bu dönemde uzman bir yardım almak istiyorsanız Diyetisyen Duygu Çetin Yeni ile iletişim kurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

İletişime Geç
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Uzm. Dyt. Duygu Yeni Çetin
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?