Diyabette Beslenme

Diyabet Nedir?

Diyabet, vücutta oluşan insülin hormonunun yetersiz gelmesi veya insüline karşı dokularda direnç olması sebebiyle kan şekerinin yükselmesi hastalığına denir. Diyabetin nedenleri genetik, yanlış beslenme, virüs, gebelik sorunları, hipertansiyon ve strestir. Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen bu rahatsızlık, genellikle ömür boyu sürdüğü için sürekli bir tedavi planı gerekir.

Diyabet hastalığı, diğer birçok rahatsızlığı tetikleyebilir ve kişinin ölümüne sebep olabilir. Bu nedenle bu hastalığın kontrol altında tutulması son derece önemlidir. Diyabet hastalığı ile dahiliye, endokrinoloji ve beslenme diyetetik bölümleri ilgilenir. Diyabet hastalığının sürekli kontrol yöntemlerinden birisi diyabette beslenme alışkanlığının doğru olmasıdır.

Diyabet Farkındalığı

Diyabetin tedavisi için öncelikle çeşidinin belirlenmesi gerekir. Diyabetin iki çeşidi vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Tip 1 diyabet: Vücudun yetersiz miktarda insülin üretmesi veya hiç üretememesidir.
  • Tip 2 diyabet: Vücudun insülin üretmesine rağmen hücrelerde kullanılamamasıdır.

Genellikle tip 2 diyabet hastalığının yanlış beslenme ile ilişkisi vardır. Bu nedenle vücut kitle indeksi yüksek kişilerde tip 2 diyabet hastalığının görülme yüzdesi oldukça yüksektir.

Diyabette Beslenme

Diyabet rahatsızlığı henüz belirlenememiş kişilerde genellikle diyet yapsa bile kilo veremediği şikayeti vardır. Bunun nedeni, tip 2 hastalarında oluşan insülin direncidir ancak kişiler bunun farkında değildir. Bu noktada kan tahlillerinin önemi bir kez daha ortaya çıkar. Düzenli kan tahlili yaptırarak kan şekerini kontrol ettirmek son derece önemlidir. Diyabet hastalığı belirlenen kişilerin hemen hekime ve beslenme uzmanına danışarak tedavi sürecine başlaması gerekir. Böylelikle diyabette beslenme programları ile hastalığın kontrolü sağlanır.

Diyabetin Beslenmeyle İlişkisi

Gıdalar temel olarak karbonhidrat, yağ ve proteinden oluşur. Diyabet hastalığına sebep olan gıda maddeleri ise karbonhidratlardır. Fazla karbonhidrat tüketimi, kan şekerini artırarak rahatsızlıklara sebep olur. Bu nedenle ölçülü ve dengeli beslenmek gerekir.

Diyabet hastalarının tedavi yöntemlerinde diyet programları, spor egzersizleri ve ilaçlar yer alır. Diyabette beslenme, temel olarak kan şekerini dengelemeye yöneliktir. Böylece kişilerin rahatsızlıkları azaltılır ve süreklilik sağlanır.

Diyabet Hastalarına Beslenme Danışmanlığı

Hem tip 1 hem de tip 2 diyabet rahatsızlığına sahip kişilerin doğru bir şekilde beslenmesi hastalık seyri için önemlidir. Diyabette beslenme programının amacı, diyabet rahatsızlığı bulunan kişilerin kandaki şeker oranlarını normal düzeyde tutmaktır. Genellikle halk arasında insülin direnci bulunan kişilerin daha zor ve geç zayıfladığı yönünde bir düşünce vardır. Ancak bu durum kişiden kişiye değişir ve doğru beslenme programlarıyla önlenmesi mümkündür.

Diyet programları kişiye özel olarak oluşturulur. Bu programlarda danışanların tahlil sonuçları, yaşı, cinsiyeti, yaşam şekilleri, uyuma düzenleri ve diyet geçmişleri önemli faktörlerdir. Diyet programlarında, karbonhidrat oranının sınırlandırılması oldukça önemlidir. Bu nedenle oluşturulan listelerde ekmek ve çeşitleri ölçülü olarak bulunur.

Diyabette beslenmeyle ilgili detaylı bilgi ve kaliteli danışmanlık için Diyetisyen Duygu Çetin Yeni ile iletişime geçebilirsiniz.

 

İletişime Geç
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Uzm. Dyt. Duygu Yeni Çetin
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?