Detoks Programı

Detoks Programı Nedir?

Hayvansal gıdaların çok tüketimi vücutta toksin oluşturur. Bu toksinleri vücuttan arındırmak amacıyla uygulanan programa ise detoks programı denir. Bu programlar genellikle tek başına bir beslenme düzeni oluşturmaz. Kısa süreli olarak uygulanan destek programlardır veya belirli aralıklar ile uygulanır.

Detoks programları genellikle meyve ve sebzelerin tüketimini içerir. Bunun nedeni meyve ve sebzelerdeki posa miktarının çok olmasıdır. Bu besinlerin tokluk seviyeleri de yüksektir. Ayrıca bu programlar ödem atımına da yardımcı olur.

Detoks Programı Ne İşe Yarar?

Detoks programlarının birçok olumlu etkisi vardır. Yalnız bu etkiler geniş yaş aralığında gözlemlenir. Detoks; bayram, doğum günü, yılbaşı gibi özel günlerde fazla yemenin ardından yapılmasıyla popüler olmuştur. Bu günlerin adlarıyla anılmaya başlanmışlardır. Daha çok kısa sürede hızlıca kilo vermeyi, toksin atmayı veya ödem atmaya yardımcı olmaktadır. Çok uzun sürelerde yapılması ve bazı belirli sağlık problemine sahip olan kişilerin bu programları uygulamaları önerilmemektedir veya uzman kişiler eşliğinde programa dahil edilmektedir.

Detoks programının yararları aşağıdaki gibidir:

  • Bedeni arındırır.
  • Vücuttaki toksinleri attırır.
  • Ödem atımına yardımcı olur.
  • Yağ yakımını hızlandırır.
  • Bağırsakların hareketlerini düzenler.
  • Kaçamaklardan sonra kilo vermeye yardımcı olur.

Detoks Programı

Detoks Programı Çeşitleri

Birçok detoks programı vardır. Bu programların temel amacı hayvansal gıdaları bir süre vücuda almamak ve sıvı ağırlıklı beslenmektir. Bu amaçla oluşturulan programlar genellikle meyve ve sebze sularını içerir. Ayrıca yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı bazı baharatlar ile içecekler de bu programa dahil edilir. Detoks süresince su içiminin de artması sağlanır. Ayrıca tuz ve kafein bu süre içerisinde kullanılmaz. Fakat özellikle tansiyon hastalığı bulunan insanlarda tuz tüketimi dengesi önemlidir.

Detoks programları, yalnızca kişiye özel olarak hazırlandığında etkili sonuçlar verir. Kişilerin hastalıkları, genetik geçmişi, sevdiği ve sevmediği yiyecekler detoks programının hazırlanmasında rol oynar. Ayrıca detoks programlarının uzun süreli kullanımı vücuda zarar oluşturabilir, mevcut hastalıkları tetikleyebilir ve hatta yeni hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu nedenle programlar kontrolsüz bir şekilde uygulanmamalıdır ve uygulamaya başlamadan önce muhakkak uzman kişilere danışılmalıdır.

Detoks Programı Hizmeti

Detoks programını, size özel olarak hazırlıyoruz. Bu programda kan tahlilleriniz, yaşadığınız rahatsızlıklar, kullandığınız ilaçlar, beslenme hedefiniz gibi faktörler göz önüne alınıyor. Detoks programı, bedeninizi arındırmak ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanız için yapılıyor.

Bu amaçla hazırlanan programlarda çeşitli malzemelerden yapılmış sıvı detoks içecekleri ve yiyecekleri bulunuyor. Bu programlar belirli süreler için yapıldığı için vücuda zararı az oluyor. Tamamen hedefinize yönelik olarak hazırlanan bu program, sadece kilo vermeyi hedeflemeyip aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlığı elde etmenize katkıda bulunuyor.

Siz de beslenme programınıza detoksu eklemek için diyetisyen Duygu Çetin Yeni ile iletişime geçin! Ve kısa sürede vücudunuzdaki değişimler ile yenilenin!

İletişime Geç
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Uzm. Dyt. Duygu Yeni Çetin
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?