Çocukluk ve Ergenlikte Beslenme

Çocuklu ve ergenlik dönemlerinde beslenme, çocukların ve gençlerin gelişimi için oldukça önemlidir. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan gelişme yaşayan çocuklar ve gençler bu dönemlerde kilo ve vücut konusunda sorun yaşadığı görülmektedir. Bu ve benzeri sorunlar yaşayanlar çocukluk ve ergenlikte beslenme konusunda bir uzman eşliğinde hazırlanmış yemek planlarına uymalıdır.

Çocukluk ve Ergenlikte Beslenmenin Önemi Nedir?

Ergenlikte ya da çocuklukta beslenme, büyüme hızı ve doğru gelişim açısından önemlidir. Vücudun gelişmesi, sağlığın korunması gelecekte yaşanabilecek önemli sorunların önüne geçmek için de gereklidir. Hızlı bir büyüme süreci geçiren çocuklar ve ergenlerde yeterli, doğru ve dengeli beslenme çocukların sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir. Gençler günümüzde genellikle fast food tarzında hızlı ve kalorisi yüksek ürünleri tercih etmekte ve sağlıklı ürünleri tercih etmemektedir.

Çocukluk ve Ergenlikte Beslenme

Bu durum onların sağlıklı büyümesini oldukça fazla etkilemektedir. Bu durumda kişiye ve vücuda özel beslenme programları ile sağlıklı bir gelişim sağlamak mümkündür. Diğer yandan kilolu çocukların ya da ergenlerin çoğu kilo vermek için ağır diyetler yapmaktadır. Bu diyetlerin yerine düzenli ve dengeli beslenerek sağlıklı kilo vermek mümkün. Sağlıklı büyüme için gerekli olan tüm besinlerin içerisinde olduğu dengeli bir beslenme planı hem yedikleri öğünleri hem de hayatlarını değiştirecektir.

Çocukluk ve Ergenlikte Yaşanan Değişimler

Çocukluk ve ergenlikte beslenme, vücutsal, ruhsal ve sosyal açıdan gelişimleri etkilemektedir. Bu tarz gelişmelerde, vücuttaki dokulardan, kas ve kemik yapılarına kadar pek çok noktanın sağlık bir gelişim gösterebilmesi için düzenli bir beslenmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle ergenlikte cinsiyet hormonlarının baskın olması ile vücutlarında da değişiklikler gözlemlenir. Bu nedenle doğru ve düzenli bir beslenme ile çocuk ve ergenler, hem ruhsal hem de fiziksel açıdan sağlıklı bir konuma kavuşabilir.

Çocukluk ve Ergenlikte Beslenme Düzenleri

Çocukluk ve ergenlikte beslenme, hareketli yaşam tarzları ve gelişimleri göz önüne alınarak, kişisel bir beslenme düzeni etrafında oluşturulmalıdır. Böylelikle çocukların ve ergenlerin ileride yaşayacakları sağlık sorunlarının önüne geçilmektedir. Abur cubur ve hızlı yemeklerin tüketiminin bol olduğu bu yaş gruplarında düzenli ve sağlıklı besinler yemek çocukları ve ergenleri birçok açıdan geliştirecektir. Bu nedenle uzman birinden yardım alarak kişiye en uygun olan beslenme planı uygulanarak çocukların ve ergenlerin gelişimleri desteklenmelidir.

Çocuklukta ve Ergenlikte Beslenmede Uzman Desteği

Çocukların ya da ergenlerin belirli yaş aralıklarında beslenmelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle okula giderken, okulda yenilen içilen abur cuburlar çocukların ver ergenlerin gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle düzenli ve sağlıklı bir besin planlama ile hem ergenlik sırasında oluşabilecek ruhsal sorunlar hem de kalıcı fiziksel değişikliklerin önüne geçilebilir. Bu noktada uzman Diyetisyen Duygu Çetin Yeni’nin kişiye göre hazırladığı çocukluk ve ergenlikte beslenme planları ile bu sorunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

 

İletişime Geç
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Uzm. Dyt. Duygu Yeni Çetin
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?