Bölgesel Zayıflama

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Bölgesel zayıflama, vücutta biriken yağların eritilip yok edilmesi için kullanılan metotlara denir. Özellikle genetik şifremizin neden olduğu belli bölgelerde toplanan yağlar çok fazla kişinin korkulu rüyası olabilmektedir. Bunların giderilmesi amacıyla bölgesel zayıflamaya ihtiyaç vardır.

Ülkemizde daha çok göbek bölgesinde ve kalça bacak bölgesinde biriken yağların önüne geçebilmek için kişiye uygun diyetler ile forma girmeleri sağlanabilmektedir.

Bölgesel Zayıflamada Genetik Faktör

Genetik yapımıza göre vücudumuzda biriken yerler farklılık gösterebilmektedir. Bazı insanlarda yağlar kalçada toplanmaya meyilli iken, bazı kişilerde göbek ve çevresinde yağ depolanır. Depolanan yağ bölgelerine göre vücut tipleri farklı isimlendirilir. Bunlar: armut, elma ve kum saati tipidir. Kalça bölgesinde yağların uzun süre depolanması sonucu armut tipi vücut oluşur. Kum saati tipi ise ölçülerin daha yuvarlak olduğu bir vücut tipidir. Elma tipinde bel çevresi ve göbek yağlanması ağırlıklıdır.

Bu vücut tipleri genetik kodlarımız vasıtasıyla anne babalarımızdan bize aktarılan yapılardır. Vücut tipini bilmek diyet listelerinde ve kilo vermede kolaylık sağlamaktadır. Ancak vücut tipinin değiştirilmesi oldukça zordur. Kitlesel olarak zayıflama sağlansa da direkt olarak belli bir bölgeden kilo verimi çok da mümkün gözükmemektedir. Bunun için geliştirilen bölgesel zayıflama programları, beslenme uzmanlarının kontrolünde uygulandığında bazı gelişmeler kaydedilebilir.

Bölgesel Zayıflama

Diyetle Bölgesel Zayıflama Mümkün Mü?

Başta orta yaş kadınlar olmak üzere birçok insanda karşılaşılan bölgesel yağlanmanın önüne geçebilmek için, kişiye özel diyet listeleri verilir. Bölgesel zayıflama programları ile doğru beslenme, düzenli yaşam stili haline getirilirse hem beden sağlığında hem de estetik görüntüde iyileşme sağlanır.

Beslenme uzmanlarının programlarında danışanların vücut şekli, yağ oranı, kitle indeksi, yaşam stili, beslenme çeşitliliği ve genetik yapıları göz önüne alınır. Bu faktörler göz önüne alınarak hazırlanan özel olarak programlar, bölgesel yağlanmayı azaltır. Ayrıca bölgesel olarak yağ yakımını hızlandıracak özel tarifler de bu listelerde yer alır. Ancak bölgesel zayıflamanın gerçekleşebilmesi için diyet programlarının spor ile desteklenmesi oldukça önemlidir. Çünkü zayıflama süreci doğru beslenme ve hareketli yaşamdan oluşan bir bütündür.

Bölgesel Zayıflamada Sporun Önemi

Bölgesel zayıflama, beslenme programlarıyla spor egzersizleri birlikle yapıldığında daha etkili olur. Bunun nedeni, doğru beslenmenin zayıflamaya etkisi olurken aynı zamanda sporun bölgedeki kas gruplarını çalıştırmasıdır. Spor sırasında yapılan hareketler ilgili bölgenin kas kütlesini artırır ve yağ yakımını hızlandırır. Bu etki yağ yakıcı beslenme düzeniyle desteklenince başarılı sonuçlar ortaya çıkar. Fakat bunun oluşabilmesi için doğru spor programlarının uzmanlarla birlikte yapılması oldukça önemlidir.

Kısacası doğru bir şekilde beslenme ve egzersiz bir arada uygulandığında bölgesel zayıflamada etkiler görülür. Ancak tüm bunların yaşam tarzı haline gelmesi son derece önemlidir.

Doğru beslenme programlarıyla bölgesel zayıflamak için Diyetisyen Duygu Çetin Yeni ile iletişime geçebilirsiniz.

 

İletişime Geç
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Uzm. Dyt. Duygu Yeni Çetin
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?