Bölgesel İncelme

Bölgesel incelme Nedir?

Bölgesel İncelme, Uzman Diyetisyen Duygu Çetin YeniBölgesel incelme, belirli bölgelerdeki yağ miktarının azaltılması için kullanılan yöntemlere denir. Bu yöntemler, temel zayıflama şeklinden çok daha farklıdır. Bölgesel kilolardan birçok kişi rahatsız olduğu için, bölgesel incelmenin yolları da çok sık aranmaktadır.

Kişilerin vücut yapıları; genetik, beslenme ve diğer dış etmenlere göre şekillenir. Bu şekillenme sırasında bazı bölgelerin diğerlerinden daha geniş ve yağlı olma durumu oluşabilir. Bu durum halk arasında genellikle armut, elma gibi vücut tipi isimleriyle anılır.

Genellikle yetişkinler; göbek ve basen bölgeleri için bölgesel zayıflama veya incelme isteği duyar. Bunun sebebi ülkemizde bu iki bölgedeki şişmanlamanın yaygın olmasıdır. Bu nedenle kişilerin bu bölgelerden incelme isteği daha fazladır.

Ultratone Futura Pro

Ultratone Futura Pro ayrıcalıkları ile vücudunuzun şekillenmesini sağlarken daha fit bir vücuda kapı aralıyoruz. Güzelliğinizi önemsediğimizi hissettirirken teknolojiden maksimum derecede yararlanmaya da özen gösteriyoruz. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızın daha kaliteli sonuçlara kapı aralaması adına çözüm üretiyoruz. Siz de Ultratone Futura Pro ayrıcalıklarından faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelmede Genetik Faktörü

Genetik kodumuz vücut yapımızı da belirler. Üst kısmı zayıf ve basen bölgesi geniş vücut yapısına, armut vücut denir. Göbek ve bel bölgesinde yağlanması olan vücut yapısına ise elma vücut denir. Vücut yapıları; anne ve babamızdan aldığımız genlerin sosyal yaşamımız ve beslenme düzenimizle birleşmesi ile oluşur. Bazı vücut şekillerinin kilo verse de yapı olarak aynı kalmasının sebebi budur.

Genetik faktörlerin bölgesel incelmede büyük etkisi vardır. Bunun yanında; uyuma saatleri, iş temposu, hareketlilik durumu da incelme ve zayıflamalarda etkilidir. Ayrıca, yetişkinlerin ergenlik döneminde yaptıkları yanlış beslenme seçimleri de kişileri ömür boyu etkileyen durumlara yol açar

Bölgesel İncelme

Diyetle Bölgesel İncelme Mümkün Mü?

Diyetle bölgesel incelme ihtimali, uzmanlar arasında da tartışılan konulardan biridir. Zayıflama, genellikle danışanların genetik şifrelerine göre belirli bölgelerden öncelikli olarak ilerler. Ancak bu zayıflama sistemini belirli yiyecek ve içeceklerle biraz yönlendirmek mümkündür. Burada önemli olan danışanların beden kitle endeksine göre belirlenen beslenme düzenidir. Ayrıca boy, kilo, cinsiyet ve yaş da önemli faktörlerdir.

Sporla beraber bir diyet sürecine girilmesi bölgesel incelme için oldukça önemlidir. Çünkü diyet programları, ayrıntılı beslenme düzenini içerse de tam olarak vücut tipine müdahale edemez. Yani tek bir bölgeden incelme her zaman mümkün değildir. Ancak diyetisyenler olarak danışanlarımızın vücut tipine ve beden kitle indeksine en uygun beslenme programlarını veriyoruz. Eğer spor ile beraber bu diyet programları uygulanırsa rahatsız olunan bölgedeki yağlanma minimuma indirilebilir.

Bölgesel İncelme

Bölgesel incelmede Sporun Önemi

Bölgesel incelme amacıyla yapılan diyetler spor ile birlikte yapıldığında daha başarılı sonuçlar verir. Çünkü spor esnasında o bölgeye özel hareketler yapılır ve kas grupları çalıştırılır. Bu şekilde yağ yakımı sağlanır. Kas kütlesinin artması, yağ yakımını hızlandırır ve bölgenin incelmesine katkıda bulunur. Ancak bu etkinin sağlanması için spor eğitmenleriyle beraber en uygun sporun yapılması gerekir. Kısacası doğru beslenme ve doğru egzersiz programlarının süreklilik taşıyacak şekilde uygulanması bölgesel incelmede önemlidir.

Doğru beslenme programları ve hedefe yönelik çalışmalar için Diyetisyen Duygu Çetin Yeni ile iletişime geçiniz.

İletişime Geç
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Uzm. Dyt. Duygu Yeni Çetin
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?